Törökszentmiklós az Alföldön, a 4-es főút mentén, Jász-Nagykun-Szolnok megyében, Szolnoktól 20 kilométerre fekvő település. Jellegzetes alföldi kisváros, lakosság száma: 20.232 fő.
Városunkban az első bölcsőde 1950-ben nyitotta meg kapuit. A mai bölcsőde átalakítással adaptált épületben működik, férőhely száma 54 fő.
Petőfi úti Bölcsőde
Fejlesztések eredménye, hogy egy komfortos, energia hatékony épület segíti a kisgyermekek nevelését gondozását! (termálvizes fűtés, külső homlokzat szigetelése, tető szigetelése, világítástechnika, hőszigetelt nyílászárók, napelem stb)
A törökszentmiklósi bölcsődei nevelés 70 éve kötelez bennünket arra, hogy megbecsüljük elődeink által megteremtett és fenntartott bölcsődei hálózatot. A törökszentmiklósi bölcsődei nevelés 1950-től a mai napig óriási változásokon ment át, de a gyermekek iránti elkötelezettség, az őszinte érdeklődés és az igénybe vevő szülők megbecsülése állandó jellemzője. Mi - valamennyi törökszentmiklósi bölcsődei kisgyermeknevelő, vezető és segítő dolgozó - mindent megteszünk azért, hogy az igénybe vevők megelégedettségére végezzük hivatásunkat, úgy biztosítsuk a kisgyermekek napközbeni alapellátását, hogy a Fenntartó Törökszentmiklós Városi Önkormányzata legmagasabb szinten tehessen eleget ellátási kötelezettségének.
Az intézmény feladata: A 1997. évi XXXI. Törvény értelmében: a személyes gondoskodás keretein belül a gyermekjóléti alapellátás rendszerében biztosítjuk a 0-3 éves gyermekek napközbeni ellátását. Tesszük mindezt, magas színvonalú nevelő-gondozó munka, jó gazdasági és tárgyi feltételek biztosítása mellett, klasszikus bölcsődei keretek között.
Mottónk:
„Csak akkor biztosíthatunk minden egyes gyermek számára boldog gyermekkort, és a képességeinek optimális fejlődését, ha figyelembe vesszük a gyermek fejlődésének törvényszerűségeit, az egyes gyermekek különböző adottságait, természetes igényeit, és ehhez igazítjuk pedagógiai magatartásunkat.” (Montessori Mária)
Célunk, a 3 év alatti kisgyermekek egészséges, harmonikus érzelmi, értelmi, testi fejlődésének biztosítása figyelembe véve a gyermekek életkori és egyéni sajátosságait.
Jól felszerelt, családias légkörű bölcsődében vidám, egészséges, boldog gyermekeket nevelni ezzel a legfontosabb partnerek a szülők elégedettségét kivívni.
Csoportszobáink tágasak, világosak, a gyermekek életkorának és fejlettségi szintjének megfelelő, színes, változatos, sokféle tevékenységre lehetőséget kínáló játékkészlet biztosítja a szabad játéktevékenységet. Intézményünk játszókertje fás-bokros, ideális környezetet nyújt a szabad levegőn való mozgásra.
Intézményünk küldetése
Kisgyermek-nevelőink attitűdjét tapintat, kivárás és gyengéd odafordulás jellemzi, gesztusaik türelmesek, mozdulataik finomak, hiszen tudják, hogy a gyermek önmagáról kialakított képét, önbecsülését meghatározza, ahogyan őt látják, ahogyan gondoskodnak róla. Célunk, hogy a gyermek a szülőtől távol töltött időben is jól érezze magát, önálló, derűs és kreatív személyiségének fejlődését támogassuk.
Munkánk elismeréseként kétszer nyertük el a 2011-ben alapított Családháló díjat: 2012 és 2018 évben. 2018 évben az év kisgyermeknevelője Elek Petra kisgyermeknevelőnk lett.
A bölcsőde nyitva tartás szerint folyamatosan működő napos bölcsőde.
Nyitva tartása: hétfőtől – péntekig, reggel 6:00 – 17:00 ig biztosítja a gyermekek ellátását, 2 egység 4 csoportjában neveli - gondozza a 20 hetes kortól 3 éves korig a kisgyermekeket. Egy csoportban a törvényi előírásoknak megfelelően 12- 14 kisgyermek helyezhető el. Minden csoportban 2 -2 kisgyermeknevelő és egy bölcsődei dajka látja el a Szakmai Programunknak megfelelően a minőségi kisgyermekellátást.
A saját, jól felszerelt 300 adagos főzőkonyhánkban a gyermekek életkorának megfelelő, egészséges étrendet biztosítunk, (két főétkezést és két kisétkezést) mindamellett, hogy kiszolgáljuk a társ intézményeket és külső étkezőket is.
Batthyány úti Bölcsőde
„A nevelésben a kisgyermekkor sokkal fontosabb a következő éveknél. Amit ez a kor elront, vagy elmulaszt, később helyrehozni nem lehet. Ezekben az években eldől
az ember sorsa, jóformán egész élete.” /Kodály Zoltán/
Tagintézményünk 52 férőhelyes, a város központjában található. Egyedi terv alapján készült, a mai kornak megfelelő, modern gyermeknevelési környezetet biztosít a gyermekeknek. Jól felszerelt, világos, tágas csoportszobák, tornaterem, sószoba, aula, játszóudvar áll rendelkezésre annak érdekében, hogy színvonalas nevelő- gondozó munka folyhasson az épületben. A csoportok színvilágukban elkülönülnek egymástól. kék csoport - Mókus csoport, zöld csoport - Süni csoport, narancs csoport – Csiga csoport, citrom sárga csoport –Maci csoport. A csoportok színei megjelennek a fürdőszobák és a kiegészítők színeiben is.
A tagolt játszóudvaron pancsoló került telepítésre, mely a nyári nagy melegben a gyermekek komfortérzetét teszi kellemesebbé, ezáltal a meleg napokon is aktív mozgásban és élményben részesülhetnek. Kialakításra került mezítlábas ösvény is, ami elősegíti gyermekeink taktilis érzékének spontán körülmények közötti fejlődését.
A kialakított fűszerspirál növények gondozásán keresztül a föld és a természet szeretetére nevelése, a természetes és épített környezethez kapcsolódó pozitív attitűd kialakítása valósulhat meg.
A csoportszobák, teraszok árnyékolását bioklimatikus árnyékoló szerkezet biztosítja.
Bölcsődénk szakmai programjának fő irányvonala az egészségnevelés és környezetvédelem, de a néphagyományőrzés kis szelete is megjelenik a gyermekek mindennapjaiban. A program célja a bölcsőde mindennapjain keresztüli útmutatás a szülők felé a korszerű helyes táplálkozásról, a testmozgás fontosságáról, a helyes higiénés szokások kialakításáról. A só-szoba és tornaszoba rendszeres használata egyrészt a prevenciót szolgálja, másrészt a gyermekek egészségtudatának kialakulásához is kitűnő alapot nyújt. Az egészségnevelés és környezetvédelem fontosságát, személyiségformáló és szokáskialakító szerepét tekintjük programunk vezérfonalának. Fontos a szülők informálása, annak tudatosítása, hogy az egészséges táplálkozás nemcsak a testi fejlettséget határozza meg, hanem a gyermekek szellemi teljesítőképességét is.
Hangsúlyozzuk a környezet védelmének fontosságát, hogy olyan szokásrendszereket alakítsunk ki a gyermekekben, melyek majd az életkor előre haladtával meghatározóak lesznek ahhoz, hogy környezetükkel harmonikus kapcsolatban éljenek. Beszélgetünk a gyermekekkel a természet védelméről, szeretetéről. A zöld jeles napok – az Állatok világnapja, a Föld napja, Víz világnapja, Madarak és fák napja – kiemelten szerepelnek programunkban.
A népi hagyományokkal való ismerkedést szinte észrevétlenül vezetjük be a gyerekek mindennapjaiba. Szeretnénk képessé tenni őket a néphagyományok érzelemvilágának befogadására, átélésére és szeretetére. Alapot ad anyanyelvi fejlődésüknek is, hisz a népi mondókák, versikék hangulata, ritmusa áthatja egész személyiségüket, örömérzést, érzelmi feltöltődést okoz.
Reméljük, rövid bemutatkozónk elnyerte tetszésüket, és ellátogatnak hozzánk, hogy személyesen is megismerkedhessenek a bölcsődei élet mindennapjaival.
Szeretettel várjuk Önöket és gyermekeiket!